Dom na życzenie, czyli personalizacja automatyki budynkowej

Dom na życzenie, czyli personalizacja automatyki budynkowej

Współczesne budynki czy to mieszkalne, czy komercyjne coraz częściej wyposażone są w całe systemy automatyki, które tworzą skomputeryzowaną sieć rozmaitych urządzeń. Dzięki temu monitorowanie oraz sterowanie instalacjami oraz urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Właściciel domu jest w stanie bez trudu wprowadzać modyfikacje w konfiguracji określonych urządzeń stanowiących element składowy systemu. Mówiąc najprościej, chodzi o maksymalne uproszczenie naszego życia. Choć tego typu rozwiązania przynoszą również dodatkowe korzyści np. w postaci poprawy bezpieczeństwa domowników i mienia oraz obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Decydując się na konkretny system automatyzacji musimy od początku dokładnie wiedzieć, jakie są nasze cele. Automatykę budynkową można i warto dostosować do własnych potrzeb. Służą temu inteligentne systemy personalizacji.

Czym jest personalizacja inteligentnego budynku?
System automatyki budynkowej może zostać wyposażony w specjalne programy, które są przypisane konkretnym osobom, ale tez określonym sytuacjom. Każdy z nas ma swój własny styl życia i tryb wykonywania codziennych czynności. Niektórzy wstając rano nie marzą o niczym innym, niż o kubku gorącej kawy. Mogą, zatem tak zaprogramować ekspres do kawy, aby parzył kawę o określonej godzinie. Inni prosto z łóżka biegną pod prysznic. Przyjemne ciepło w łazience o poranku może stać się elementem ich codziennej rutyny. Wystarczy wprowadzić określone parametry w systemie ogrzewania. Niektóre systemy posiadają nowoczesne podsystemy uczenia się. Taki podsystem jest w stanie zapamiętać schemat działania konkretnej osoby, a następnie automatycznie odtworzyć jej czynności. Brzmi, jak scenariusz rodem z filmów science fiction? Takie rozwiązania dostępne są już dzisiaj. Co więcej, są coraz bardziej udoskonalane.

Zalety personalizacji
System inteligentnego budynku może zapamiętać nieskończoną liczbę konfiguracji. Dzięki temu użytkownicy w pełni wykorzystują jego możliwości. Wystarczy naciśniecie jednego przycisku w panelu administracyjnym, aby włączyć określony tryb. Współczesne systemy automatyki budynkowej posiadają bardzo czytelne, przyjazne, niemal intuicyjne interfejsy. Samodzielna konfiguracja poszczególnych podsystemów oraz urządzeń nie jest niczym trudnym i zajmuje zaledwie kilka chwil. W ten sposób każdy domownik może dostosować funkcje budynku do własnych potrzeb i zachowań. To tak, jakby jeden dom, spełniał wszelkie marzenia i oczekiwania każdego z domowników. Systemy personalizacji współpracują ze wszystkimi instalacjami znajdującymi się w danym obiekcie, od oświetlenia, przez ogrzewanie, po system przeciwpożarowy czy antywłamaniowy.

Dom na miarę potrzeb
Dzięki systemom personalizacji inteligentny budynek może spełnić niemal każde życzenie domowników. Ustawmy funkcję „poranek”, aby rano cieszyć się pobudzająca muzyką płynącą z głośników, świeżo zaparzoną kawą oraz gorącymi tostami na zawołanie. Funkcja „odpoczynek” pozwoli zrelaksować nam się po ciężkim dniu przy delikatnym świetle, które rozjaśni cały budynek i zasłaniających się automatycznie oknach. Możliwości jest naprawdę tak wiele, że trudno wymieniać je wszystkie. I o to właśnie chodzi w personalizacji automatyki budynkowej, aby każdy miał dostęp do domu swoich marzeń.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *