Systemy monitorujące warunki środowiskowe

Systemy monitorujące warunki środowiskowe

Automatyka budynkowa to pojecie obejmujące wiele rozmaitych podsystemów, instalacji i urządzeń. Jednym z ciekawszych rozwiązań są systemy umożliwiające pomiar określonych parametrów powietrza takich, jak temperatura czy wilgotność. Coraz więcej czujników pozwala również na zmierzenie jakości powietrza w pomieszczenia np. przez określenie stężenia tlenku węgla oraz na zewnątrz. Dzięki regularnej kontroli tych parametrów i rejestracji wyników pomiarów możemy zapewnić wszystkim domownikom komfortowe życie codzienne.

O rejestratorach temperatury słów kilka
Gdybyśmy mieli wskazać najważniejszy czynnik, decydujący o komforcie przebywania w danym pomieszczeniu, większość z nas wybrałaby zapewne temperaturę. Wyobraźmy sobie kąpiel w wychłodzonej łazience. To naprawdę nic przyjemnego. Ale równie uciążliwa, jak zbyt niska temperatura bywa temperatura za wysoka np. w sypialni podczas snu. Rejestratory temperatury mierzą jej wysokość w pomieszczeniach mieszkalnych. Przydają się zarówno zimą, gdy nasz dom jest dogrzewany, jak i w miesiącach letnich, kiedy istnieje konieczność jego wentylowania i klimatyzowania.

Dzięki automatycznym systemom jesteśmy w stanie z łatwością wyregulować temperaturę i dostosować ją nie tylko do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, ale i do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Istnieje jeszcze jedna zaleta tego typu urządzeń. Pozwalają znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Na ogrzewanie domu przeznaczamy przecież sporą część naszych domowych budżetów. Pamiętajmy jednak, że równie kosztowne, jak ogrzewanie, jest chłodzenie domu.

Jeśli dopiero planujemy zakup czujników temperatury, zastanówmy się nad zamontowaniem ich w każdym pomieszczeniu. Możemy w ten sposób stworzyć nie jedną, ale kilka stref ogrzewania. To bardzo rozsądne, wygodne i oszczędne rozwiązanie. Innej temperatury potrzebujemy w łazience, innej w sypialni, a jeszcze innej w pokoju dziecka. Łącząc kilka czujników temperatury możemy stworzyć funkcjonalny system, który umożliwi nam sterowanie temperaturą w całym budynku za pomocą komputera lub smartfona. Nasze życie stanie się z pewnością wygodniejsze.

Urządzenia do pomiaru wilgotności powietrza
Nie tylko temperatura wpływa na jakość powietrza w naszym domu. Ogromne znaczenie ma również wilgotność. Regularna kontrola wilgotności jest bardzo ważna z punktu widzenia naszego zdrowia. Zbyt wilgotne powietrze sprawia, że w domu rozwijają się ogniska pleśni i grzybów, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Szkodliwe jest również przesuszone powietrze, które daje szybko o sobie znać, wysuszając naszą skórę oraz oczy. Optymalny poziom wilgotności powietrza wynosi 50 %. Dzięki odpowiednim przyrządom pomiarowym możemy z łatwością dążyć do tego ideału.

Monitorowanie warunków środowiskowych w obiektach przemysłowych
Niemal każda gałąź przemysłu wymaga rejestrowania warunków środowiskowych. W niektórych dziedzinach regulują te kwestie przepisy prawne. Tak jest np. w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym. Tutaj regularne pomiary temperatury oraz wilgotności powietrza są obowiązkowe i musza być odpowiednio udokumentowane. Na rynku urządzeń pomiarowych pojawia się, więc coraz więcej urządzeń, od prostych rejestratorów, po skomplikowane systemy ułatwiające całodobowe dokonywanie pomiarów.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *