Sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem czujników ruchu i obecności

Sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem czujników ruchu i obecności

Czujniki ruchu i obecności są coraz częściej wykorzystywane w naszych domach. Używa się ich zwłaszcza w tzw. budynkach inteligentnych. Podstawowym zadaniem tego rodzaju urządzeń jest wykrywanie osób, które znajdują się lub przemieszczają się w danym pomieszczenie. Zapytacie w jakim celu? Możliwości zastosowań czujników jest całe mnóstwo.

W jaki sposób wykorzystywane są czujniki ruchu i obecności?
Czujniki połączone są rozmaitymi urządzeniami lub systemami w budynku. Detekcja ruchu może powodować np. włączenie oświetlenia, podwyższenie temperatury, uruchomienie wentylacji lub odpowiedniej strefy audio. Z kolei brak wykrycia ruchu wysyła sygnał o wyłączeniu światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma czy obniżenia w nim temperatury. W domu, w którym wykorzystywane są czujniki, większość urządzeń i systemów działa automatycznie. Nie musimy ustawiać ręcznie ich parametrów czy włączać i wyłączać określonych urządzeń za pomocą przycisków. Wystarczy na początku odpowiednio je skonfigurować, aby czujniki wykonywały całą pracę za nas. Do korzyści płynących z takich rozwiązań nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pierwszą jest ogromny komfort korzystania z automatycznych systemów oraz oszczędność czasu. Ale czujniki przynoszą także spore oszczędności energii, a co za tym idzie łatają nasze domowe budżety.

Włączanie i wyłączanie oświetlenia przy użyciu czujników ruchu i obecności
Jednym z podstawowych sposobów zastosowania czujników ruchu i obecności jest automatyka sterowania oświetleniem. Chodzi zarówno o oświetlenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne budynku. Czujniki są w odpowiedni sposób połączone z włącznikami światła. Najczęściej tego rodzaju udogodnienia stosowane są w pomieszczeniach, w których nie przebywamy cały czas, a jedynie się przez nie przemieszczamy. Dobrym przykładem są korytarze, garaże, piwnice czy strychy. Przechodząc przez korytarz, na którym zamontowany został czujnik ruchu możemy liczyć na automatyczne włączenie światła. Nie musimy także pamiętać o jego wyłączeniu. Nastąpi to samoczynnie. Czas, w którym światło wyłącza się, nazywany jest czasem opóźnienia wyłączania. Musi być on odpowiednio dobrany podczas konfiguracji, aby światło nie gasło zbyt wcześnie, ale też, aby nie świeciło się za długo zupełnie niepotrzebnie.

Czujniki, a rachunki za prąd
Wiele osób montuje czujniki sterujące oświetleniem ze względu na ich wygodę, chcąc poprawić komfort życia domowników. Niewątpliwie czujniki są ogromnym ułatwieniem, ale mają jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Potrafią skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Czy zdarzało wam się zostawić wieczorem zapalone światło w łazience? Pomyślcie ile energii elektrycznej zostało zużyte zupełnie niepotrzebnie. Czujnik obecności w takiej sytuacji zasygnalizowałby konieczność wyłączenia światła. Sensory włączają światło w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest ono potrzebne i wyłączają je w momencie, kiedy staje się zbędne. Są nieocenione, kiedy w domu mieszkają dzieci, których jak wiadomo, zawsze wszędzie jest pełno. Ile razy musieliście przypominać najmłodszym pociechom o wyłączeniu światła w pokoju, z którego właśnie wyszły. Nocne wędrówki naszych dzieci po domu nie muszą już wiązać się z podwyższonymi rachunkami za prąd. Dorosłym również zdarza się zapomnieć wyłączyć oświetlenie. Sensory rozwiązują całkowicie ten problem

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *