Sterowanie ogrzewaniem w osobnych pomieszczeniach

Sterowanie ogrzewaniem w osobnych pomieszczeniach

Wraz z nadejściem deszczowej i zimnej jesieni, a po niej mroźnej zimy, każdy właściciel budynku mieszkalnego zastanawia się, co zrobić, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie poprawić komfort cieplny mieszkańców. Nikt z nas nie lubi przecież marznąć, ale jednocześnie nie chcemy wydawać majątku na ogrzewanie. Odpowiedzią na nasze potrzeby może być sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu z osobna. W jaki sposób możemy kontrolować system ogrzewania, aby działał bardziej efektywnie i przynosił większe oszczędności? Dobrym pomysłem są z pewnością termostaty ścienne. Możemy pomyśleć również o zakupie zaworów termostatycznych i zamontowaniu ich przy każdym grzejniku. Warto także ustawić odpowiednio termostat na kotle. Pozwoli nam to na kontrolę temperatury wody, która trafia do naszych grzejników. Tych kilka prostych działań pomoże nam w sensowny sposób sterować systemem grzewczym w naszym domu.

Jakie są podstawowe zasady kontroli systemu ogrzewania domu?
Projektując nowe budynki i wybierając dla nich system ogrzewania, należy pomyśleć, o co najmniej dwóch strefach grzewczych. Każda z nich będzie mogła być wyposażona w oddzielny timer oraz termostat ścienny. W ten sposób w oddzielnych strefach grzewczych możemy umieścić sypialnie oraz salon, a w oddzielnych łazienkę. Pomieszczenia te wymagają ogrzewania w innych porach. Zupełnie inna powinna być również optymalna temperatura. Dla przykładu sypialni nie musimy ogrzewać przez cały dzień. Wystarczy włączyć ogrzewanie przed snem, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. W sypialni zaleca się niższe temperatury, niż w innych pomieszczeniach. Wpływa to na komfort naszego snu. Możemy ustawić za pomocą zaworów maksymalną temperaturę w tym pomieszczeniu. Zawory termostatyczne powinny zostać umieszczone przy wszystkich grzejnikach, ale nie na tym samym obszarze, na którym znajduje się już termostat ścienny.

Uwzględnijmy koniecznie to, że niektóre kotły wymagają posiadania grzejnika bez zaworu bezpieczeństwa lub obejścia w systemie. Dzięki temu możemy zapewnić minimalny przepływ wody przez kocioł. Warto wiedzieć, czy takie obejście nie znajduje się w kotle. Wówczas dodatkowe nie będzie konieczne. Przy zasobniku ciepłej wody zainstalujmy natomiast termostat regulacyjny. Jego zadaniem będzie wysyłanie do kotła informacji, że woda w zasobniku jest wystarczająco ciepła. Unikniemy niepotrzebnego wykorzystania energii cieplnej i zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania.

Co z tymi strefami
Stworzenie w budynku kilku stref grzewczych to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie. Możemy z łatwością ustawić różne schematy grzewcze dla poszczególnych części domu. Jeśli każda ze stref posiada termostat ścienny i timer jesteśmy w stanie ustawić automatyczne regulowanie temperatury w zależności od potrzeb. Jeśli wracamy do domu po pracy około godziny 16;00, włączmy ogrzewanie salonu od 15:00. Po powrocie z pracy będziemy mogli cieszyć się ciepłem w pomieszczeniu, a grzejniki nie będą działały non stop zupełnie niepotrzebnie. Jeśli mamy zwyczaj brania porannego prysznica, zadbajmy o to, aby rano, gdy wchodzimy do łazienki była ona już odpowiednio nagrzana. Ilość stref grzewczych zależy od potrzeb domowników i trybu naszego codziennego życia. Chodzi o to, aby system grzewczy dostosować idealnie do własnych oczekiwań.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *