Sterowanie wentylacją i klimatyzacją w oparciu o parametry powietrza

Sterowanie wentylacją i klimatyzacją w oparciu o parametry powietrza

Większości z nas dom kojarzy się ciepłym, bezpiecznym i spokojnym miejscem. Każdy właściciel domu wie jednak, że dom to również pewne obowiązki, zarówno te codzienne, jak i okresowe. Wynikają one między innymi z wyposażenia domu w instalacje takie, jak system grzewczy, system wentylacyjny czy system klimatyzacyjny. Oczywiście, prace tych systemów można kontrolować ręcznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy codziennie ustawiali odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach czy uchylali okna, aby przewietrzyć pokoje. Istnieją jednak o wiele wygodniejsze rozwiązania, które pozwalają nam zautomatyzować pewne niektóre czynności. Warto z nich korzystać, ponieważ nie tylko podnoszą poziom naszego komfortu, ale również generują pewne oszczędności. Automatyczne sterowanie wentylacją i klimatyzacją to opcja, którą z pewnością warto rozważyć.

Po co nam właściwie wentylacja?
Współczesne budynki za sprawą stosowanych technologii są niezwykle szczelne. Wiąże się to zarówno z pewnymi plusami, jak i minusami. Wśród plusów warto wymienić dźwiękoszczelność. Zamykając się w swoim domu możemy być dzisiaj całkowicie odizolowani od wszelkich hałasów, nawet, jeśli mieszkamy przy najbardziej ruchliwej ulicy w mieście. Jednak wysoka szczelność oznacza również brak dostępu do powietrza z zewnątrz. Ktoś mógłby powiedzieć, że przy obecnym stanie powietrza to raczej zaleta, a nie wada. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, ze powietrze w naszych domach również zanieczyszcza się. Istnieje konieczność jego wymiany na świeże powietrze.

Wentylacja jest, więc niezbędna. Jej brak powoduje bardzo niekorzystne warunki dla domowników. Efektem źle działającej wentylacji może być wzrost wilgoci, który prowadzi nie tylko do zaparowywania szyb, ale i powstawania i szybkiego rozmnażania grzybów i pleśni. W nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach dochodzi do kondensacji zanieczyszczeń toksycznych. Efektem jest złe samopoczucie domowników, a nawet dolegliwości ze strony układu oddechowego. Wystarczy wymienić astmę czy rozmaite alergie. Jeśli posiadamy piecyki gazowe czy kominki zła wentylacja oznacza także niedobór powietrza, które jest potrzebne, by urządzenia te działały, jak należy.

Przyglądając się bliżej wymienionym czynnikom, można stwierdzić, że niewłaściwa klimatyzacja nie tylko obniż komfort mieszkania, ale w dłuższej perspektywie zagraża zdrowiu, a nawet życiu domowników.

Automatyczne sterowanie wentylacją i klimatyzacją
Jak wspomnieliśmy wentylować dom można w sposób zupełnie naturalny. Jednak nie zawsze metody te są zupełnie wystarczające. Automatyczne systemy wentylacji i klimatyzacji to nowoczesne rozwiązania, które coraz częściej obecne są w naszych domach. Pojawiają się zwłaszcza w tzw. budynkach inteligentnych. Zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość dostosowania systemu do potrzeb mieszkańców w oparciu o parametry powietrza takie, jak temperatura czy wilgotność powietrza. Odpowiedni system może dokonać analizy parametrów powietrza za pomocą specjalnych czujników i włączyć wentylację, gdy parametry te spadają poniżej pewnego, ustalonego poziomu. Większość z systemów wyposażonych jest również w czujniki tlenku węgla. Jeśli jego stężenie jest zbyt wysokie, system zaalarmuje domowników o niebezpieczeństwie. Proces sterowania wentylacją i klimatyzacją może uwzględniać założone na wstępie harmonogramy, np. system automatycznie wyłącza wentylację w momencie, gdy wszyscy domownicy przebywają poza domem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *