Jak działają czujniki światła i czym się kierować wybierając te urządzenia?

Jak działają czujniki światła i czym się kierować wybierając te urządzenia?

Czujniki światła to urządzenia fotoelektryczne, które przekształcają energię światła (fotony), czy to światło widzialne, czy podczerwone w sygnał elektryczny, czyli elektrony. Czujnik światła generuje sygnał wyjściowy wskazujący intensywność światła, mierząc energię promieniowania, która występuje w bardzo wąskim zakresie częstotliwości. Czujniki światła pomagają w sytuacjach codziennych wykrywać i reagować na różne poziomy światła w urządzeniach, przełącznikach oraz maszynach. Czujniki światła często wykrywają światło, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka, takie jak promienie X, podczerwień i światło ultrafioletowe. Urządzenia te różnią się między sobą. Niektóre reagują na zmiany, inne gromadzą prąd lub utrzymują napięcie w zależności od poziomu oświetlenia. Coraz częściej wyposażamy w czujniki światła nasze domy i mieszkania. Stają się one dzięki temu bardziej funkcjonalne i wygodne.

Fotowoltaika
Fotowoltaiczne czujniki światła są również nazywane ogniwami słonecznymi. Reagują one na różne poziomy światła, generując prąd lub napięcie i przechowując je w ogniwach krzemowych do wykorzystania, jako energię awaryjną lub alternatywną. W warunkach słabego oświetlenia fotowoltaiczne czujniki nie generują prądu. Ogniwa fotowoltaiczne są małe i generują niską moc, ale zwykle występują w większych panelach.

Światło zależne
Czujniki światła zależnego są niedrogie i powszechnie używane do pomiaru i reagowania na różne poziomy światła. Z reguły działają jak automatyczne przełączniki dla rozmaitych urządzeń. Należą one do grupy zwanej fotorezystorami, ponieważ ich moc rośnie wraz ze wzrostem poziomu światła, dlatego są one powszechnie obecne w światłach zewnętrznych, takich jak lampy uliczne. Wraz ze wzrostem natężenia światła zwiększa się ich opór, dzięki czemu są wstanie włączyć lub wyłączyć światła.

Dioda fotograficzna
Technologie cyfrowe, takie jak kamery, magnetowidy i piloty, wykorzystują diody fotograficzne do wykrywania poziomów światła od podczerwieni do spektrum widzialnego. Diody fotograficzne reagują na poziom światła i działają jak przełączniki. Na przykład zdalne sterowanie transmituje różne poziomy światła do czujników światła w telewizorze w celu wykonania określonych funkcji. Diody fotograficzne reagują natychmiast na niewielkie zmiany światła i generują stosunkowo niewielką ilość prądu.

Czujniki zbliżeniowe
Zbliżeniowe czujniki światła reagują na zmiany w świetle podczerwonym, wykrywając ruch lub bliskość innego obiektu. Są również wykorzystywane do urządzeń w pojazdach, sygnalizując alarmem, gdy inny pojazd zbliża się do obiektu. Czujniki te są powszechnie wykorzystywane w systemach mających za zadanie ochronę obiektów mieszkalnych lub komercyjnych.

Jak wybrać odpowiedni zbliżeniowy czujnik światła?
Wybierając czujnik światła należy kierować się przede wszystkim miejscem jego zastosowania. Dla przykładu czujnik do łazienki powinien być odporny na szkodliwe działanie wilgoci. Kolejnym ważnym kryterium jest zasięg urządzenia. Odległość, z jakiej czujnik wykrywa ruch może różnić się w zależności od modelu. Niektóre urządzenia mają zasięg zaledwie jednego metra, podczas gdy inne nawet kilkudziesięciu metrów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są czujniki wbudowane w niektóre oprawy oświetleniowe. Można je zainstalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz łączyć w funkcjonalne sieci.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *