Co warto wiedzieć o czujnikach obecności?

Co warto wiedzieć o czujnikach obecności?

Mają mnóstwo zastosowań i cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystujemy je w swoich domach, ogrodach, firmach, obiektach komercyjnych. Te niewielkie urządzenia kryją w sobie ogromne możliwości. O czym mowa? O czujnikach obecności, które niezwykle ułatwiają nasze życie. Dzięki nim ogranicza się liczba działań wykonywanych przez ludzi. I choć większość z nas kojarzy je rozwojem technologicznym w ostatnim czasie, to historia czujników sięga około stu lat wstecz!

Nie tylko wygoda
Powstawanie czujników podyktowane było oczywiście zwykłą ludzką wygodą, ale okazuje się, że nie tylko. Na początku czujniki wcale nie służyły osobom prywatnym. Tworzono je, aby usprawnić wszelkie procesy produkcyjne. Idea była prosta. Miały alarmować lub uruchamiać pewne funkcje pod wpływem określonych bodźców. Dzisiaj czujniki obecności znajdujemy praktycznie wszędzie, od linii produkcyjnych w fabrykach, przez samochody, pociągi, samoloty, po różnego rodzaju urządzenia. Mają jedną cechę wspólną. Eliminują liczbę czynności wykonywanych przez człowieka, przez co poprawiają jakość życia. Przy okazji są w stanie podnieść poziom bezpieczeństwa. Czujniki obecności bardzo łatwo wykrywają, czy w danym pomieszczeniu są jakieś osoby.

Na jakich zasadach działają czujniki obecności?
Wbrew pozorom, mechanizm działania czujników obecności jest bardzo prosty. Czujnik reaguje na pojawienie się w zasięgu swojego działania obiektów o określonych parametrach. Czujniki działają z reguły na podczerwień, reagując na zmianę temperatury. Jednak tego rodzaju urządzenia to tylko część ogromnej rodziny czujników. W przemyśle bardzo często wykorzystywane są również inne typy czujników. Czujniki indukcyjne wykrywają pojawienie się w zasięgu metalowego przedmiotu, w momencie zmiany własnego pola elektromagnetycznego. Czujniki ultradźwiękowe wysyłają i odbierają fale ultradźwiękowe, a czujniki radarowe fale elektromagnetyczne. Z kolei czujniki optyczne zbudowane są nadajnika wysyłającego wiązkę światła i odbiornika, który ją przejmuje.

Zastosowanie czujników obecności
Na początku wspomnieliśmy o naprawdę szerokich możliwościach zastosowania czujników w rozmaitych miejscach oraz sytuacjach. Większość z nas kojarzy zapewne czujniki ruchu montowane w naszych domach i ogrodach w celach bezpieczeństwa i wygody. To one powodują automatyczne zapalenie i wyłączenie się światła w różnych pomieszczeniach, działanie różnych alarmów czy wyłączenie telewizora, gdy pan domu zasypia z pilotem w dłoni na kanapie. Jednak zastosowanie czujników nie ogranicza się do ich użytku prywatnego.

Tak, jak na początku historii tych urządzeń, z czujników korzystają rozmaite przedsiębiorstwa. Czujniki w firmach używane są z dwojakich powodów. Po pierwsze mają za zadanie usprawnienie procesu produkcji. Służą do kontroli produkcji na taśmie oraz kontroli działania określonych urządzeń. Po drugie zaś zabezpieczają firmę przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami np. kradzieżą mienia czy wtargnięciem na teren zakładu niepożądanych osób.

Czujniki obecności stały się nieodłącznym elementem tzw. inteligentnych budynków oraz inteligentnych urządzeń. Nie wiadomo, czy całkowicie zawładną naszym życiem. Jedno jest pewne. Wkrótce mogą stać się naszą codziennością. W wielu przypadkach okazują się niezwykle potrzebne, a wręcz niezbędne.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *