Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Eksploatacja budynku mieszkalnego generuje sporo kosztów. Jednym z najpoważniejszych jest koszt ogrzewania domu. W dzisiejszych czasach stosowane są różne sposoby ogrzewania. Rozwiązań jest naprawdę bardzo dużo. Coraz bardziej popularne stają się pompy ciepła.

Czy pompa ciepła to rozwiązanie, które się opłaca?
Ile można zaoszczędzić montując je w domach? Czy poniesione koszty szybko się zwracają? Te pytania z pewnością krążą po głowach wszystkich tych, którzy rozważają instalację pompy ciepła we własnym budynku. Planując montaż instalacji tego typu musimy liczyć się z kosztem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na cenę wpływają takie czynniki, jak wielkość domu, usytuowanie działki czy wreszcie, wybrane rozwiązanie. Dla wielu osób takie koszty przekraczają granice możliwości finansowych, zwłaszcza, jeśli dodatkowo spłacają one kredyt zaciągnięty na budowę domu. Nic dziwnego, że rozwiązanie to w pierwszym momencie zniechęca swoją ceną. Jednak montaż pompy ciepła należy traktować, jako inwestycje, która po pewnym czasie zacznie się zwracać, przynosząc spore oszczędności. Wystarczy wspomnieć, że pompa pozwala na ogrzanie domu dwukrotnie, trzykrotnie, a nawet czterokrotnie taniej, niż inne, tradycyjne źródła energii. Dlatego właśnie warto rozważyć jej wybór.

Rodzaje pomp ciepła
Pompa ciepła jest urządzeniem, które czerpie energię ze swojego najbliższego otoczenia. Źródłem energii może być powietrze, woda lub grunt. Niestety, nie jest to rozwiązanie, które pozwala na całkowite uniezależnienie się od dostawcy prądu. Zwykła energia elektryczna jest niezbędna, aby urządzenia działało. Moc pompy pochodząca z elektrowni stanowi jednak tylko 25 %. Oznacza to, że aż 75 % mocy jest pobierane z innych źródeł dostępnych w otoczeniu domu.

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła, w zależności od dolnego źródła. Pierwszym rodzajem są pompy wykorzystujące powietrze. To najtańsza i najprostsza do montażu opcja. Jej ogromną zaletą jest fakt, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca. W zimniejszym klimacie rozwiązanie to może się jednak nie sprawdzić. Przy malejącej temperaturze na zewnątrz potrzebujemy więcej energii do ogrzania budynku. W ostatnim czasie możemy cieszyć się łagodnymi zimami, ale przy długiej i mroźnej zimie pompa ciepła bazująca na powietrzu, jako źródle energii może wygenerować podobne koszty, jak zwykłe elektryczne piecyki.

Drugim rodzajem źródła dolnego jest woda gruntowa. Jej temperatura przez cały rok nie spada poniżej zera. Korzystając z tego źródła musimy wybudować dwie studnie. Z jednej będziemy czerpać wodę, do drugiej będzie ona wylewana, gdy zakończy obieg. W przypadku istnienia na działce naturalnych zbiorników wodnych, wykopywanie dodatkowych studni jest niepotrzebne. Koszty eksploatacji takiej pompy ciepła rosną za sprawą konieczności filtrowania czerpanej wody.

Najbardziej efektywne, jeśli chodzi o ilość dostarczanego ciepła są pompy gruntowe. W tym przypadku także możemy przez cały czas liczyć na odpowiednią temperaturę. Rozwiązanie to nie pozostaje jednak bez wad. W gruncie umieszczane są specjalne sondy poziome albo pionowe. Sondy poziome generują sporo dodatkowych problemów. Po pierwsze zajmują dużo miejsca. Po drugie nie można nad nimi nic wybudować. Po trzecie nie powinno się ich nawet zasłaniać. Chodzi o swobodny dopływ wody i światła słonecznego do ziemi. Z kolei sondy pionowe, które zajmują mniej miejsca, wiążą się z dosyć dużym wydatkiem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *