Jaki czujnik czadu wybrać, aby czuć się bezpiecznie?

Jaki czujnik czadu wybrać, aby czuć się bezpiecznie?

Jeśli mieszkamy w domu lub mieszkaniu, które sjest całkowicie zasilane energią elektryczną, nie będziemy potrzebować detektora tlenku węgla. Ale jeśli budynek ogrzewany jest z wykorzystaniem paliw takich, jak gaz, olej, węgiel czy drewno, jeśli używamy kotła lub kominka, czujniki czadu to konieczność. Wysokiej jakości detektor tlenku węgla wykrywa niebezpieczeństwo i informuje, kiedy w powietrzu znajduje się tlenek węgla. Niestety na rynku nie brakuje nieskutecznych alarmów. Ponieważ ważne jest, aby kupić detektor tlenku węgla, który z całą pewnością nas nie zawiedzie, warto dokonać poważnej analizy, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego czujnika. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy detektor tlenku węgla.

Źródło prądu
Detektory tlenku węgla występują w trzech odmianach: przewodowej, wtykowej lub na baterie. Modele z okablowaniem mają tę zaletę, że są ze sobą powiązane, ale jeśli zasilanie zostanie odcięte, przestają działać. Każde urządzenie podłączona na stałe do prądu powinno posiadać zapasową baterię. Jednostki zasilane baterią są znacznie prostsze w montażu i nie zawiodą w przypadku awarii zasilania. Jeśli urządzenie zasilane jest bateryjnie, musimy jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii. Czujniki podłączane do gniazdek elektrycznych są łatwo dostępne, ale biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się gazów, standardowe umieszczenie gniazdek elektrycznych, najczęściej blisko podłogi, sprawia, że nie wykrywają zbyt dobrze CO.

Inne kryteria wyboru
Najważniejszą rzeczą przy zakupie jest to, czy wybrany detektor tlenku węgla jest zgodny z odpowiednimi europejskimi normami bezpieczeństwa i posiada wyraźne oznaczenie EN 50291. Musimy upewnić się również, że wybraliśmy alarm dźwiękowy, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób, aby jak najszybciej powiadomić domowników o pojawieniu się tlenku węgla. Czujnik powinien generować głośny sygnał dźwiękowy. Z pewnością warto wybrać urządzenie z cyfrowym wyświetlaczem, który pokazuje dokładne stężenie tlenku węgla. Niektóre modele mają nawet ciągły odczyt bieżącego poziomu czadu. Wyświetlacz prezentujący na osi czasu koncentrację CO w domu w poszczególnych momentach może być niezwykle pomocny w ocenie lub identyfikacji niebezpieczeństw.

Gdzie zainstalować czujnik tlenku węgla?
Detektory tlenku węgla powinny być zainstalowane na każdym piętrze domu, a także w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie do spalania paliwa np. kominek lub piec opalany drewnem, w odległości od jednego do trzech metrów w poziomie od potencjalnego źródła. Jest wskazane, aby detektory znajdowały się na ścianie, co najmniej 15 cm od sufitu i co najmniej 60 cm od dowolnego okna. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcjami producenta. Kierujmy się jednak pewnymi stałymi zasadami. Na pewno będziemy chcieli, aby czujnik obudził nas jak najszybciej, jeśli czad pojawi się w pomieszczeniu w nocy. Dlatego czujnik tlenku węgla zamontujmy w miejscu, z którego usłyszymy alarm. Jeśli instalujemy alarm tlenku węgla w sypialni, w której nie ma potencjalnego źródła tlenku węgla, idealną lokalizacją będzie wysokość, na jakiej śpimy. Powinniśmy regularnie sprawdzać żywotność baterii swojego alarmu i testować go za pomocą wbudowanego przycisku testowego, podobnie jak w przypadku czujnika dymu. Chodzi o to, aby mieć pewność, że zadziała, gdy będzie to konieczne.
 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *