Systemy sterowania zasilaniem UPS

Systemy sterowania zasilaniem UPS

Brak prądu to sytuacja, w której przeciętnemu właścicielowi domu trudno się jest dziś odnaleźć. Nasze domy są w coraz większym stopniu wyposażone w elektronikę i całe systemy wymagające napięcia zasilającego np. te związane z ochroną budynku czy sterowaniem oświetleniem lub ogrzewaniem. Utarta napięcia jeszcze poważniejsze problemy generuje w różnych gałęziach przemysłu. Dla zakładów produkcyjnych oznacza nie tylko przestoje w pracy, ale i niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu czy zaburzeń w pewnych procesach. Dzięki systemom sterowania zasilaniem UPS tych kłopotów można jednak uniknąć albo przynajmniej znacznie zminimalizować ich skutki.

Jakie rozwiązanie warto wybrać?
Zaawansowane systemy podtrzymujące napięcie w systemach sterowania to spora inwestycja. Jednak pozwala uniknąć kosztów związanych z utratą zasilania, które w niektórych sytuacjach mogą być naprawdę poważne. Do wyboru mamy dwa podstawowe rozwiązania. Pierwszym, mniej skomplikowanym są zasilacze buforowe, które doskonale sprawdzają się, jeśli chcemy wyłącznie podtrzymać napięcie, a nie jest nam potrzebna opcja diagnostyki baterii czy możliwość komunikacji z nadrzędnym systemem sterowania. Dzięki szerokiej ofercie producentów zasilaczy buforowych z łatwością znajdziemy urządzenie idealnie dopasowane do projektowanego układu sterowania, zarówno, jeżeli chodzi o moc, czas podtrzymania zasilania, możliwości diagnostyczne, jak i cenę. Prosty, a zarazem niedrogi zasilacz buforowy może rozwiązać wiele problemów. Jeśli jednak zależy nam na niezawodnym zasilaniu awaryjnym z funkcją ostrzegania o defektach baterii, warto zastanowić się nad wyborem droższego, ale efektywniejszego i bezpieczniejszego rozwiązania, jakim są zaawansowane urządzenia UPS.

Moduły UPS
Producenci oferują nam dzisiaj bardzo kompleksowe rozwiązania o budowie modułowej. Nie musimy oczywiście, kupować kompletnego systemu UPS od jednego producenta. Każdy z jego składników możemy dobrać oddzielnie. Jakie funkcje posiadają zaawansowane moduły UPS? Przede wszystkim wyposażone są w opcję ładowania baterii oraz kontroli ich stanu. Pozwalają także na zarządzanie przełączaniem zasilania w przypadku spadku napięcia sieciowego lub jego całkowitej utraty. Funkcja monitoringu daje możliwość kontroli stanu naładowania baterii oraz ich żywotności. Dzięki temu możemy spokojnie zaplanować czas wymiany baterii, kiedy będzie to konieczne. Nowoczesne UPS-y pozwalają bezproblemowo ustalić, czy stan baterii kwalifikuje ją do wymiany. Informację na ten temat otrzymujemy za pomocą wyświetlacza.

Zaawansowane moduły UPS ułatwiają wymianę baterii. W przypadku komunikatu o konieczności wymiany, wystarczy przełączenie UPS na tryb serwisowy. W tym trybie następuje dezaktywacja ładowania akumulatorów i pobierania z nich energii. Możemy je, więc bezpiecznie odłączyć od modułu. Nie musimy przy tym odłączać zasilacza od sieci.

Inne funkcje modułów UPS
Bardziej zaawansowane moduły posiadają funkcje inicjalizacji bezpiecznego wyłączania urządzeń, które zasilają. W momencie wystąpienia ryzyka utarty zasilania uruchamia się specjalne oprogramowanie archiwizujące. Dzięki temu możemy uniknąć utraty danych. Gdy zasilanie zostaje przywrócone urządzenia zasilane przez UPS są uruchamiane automatycznie. Nowoczesne zasilacze informują użytkowników o poziomie napięcia, temperaturze czy wielkości baterii. Jeśli w systemie połączymy kilka modułów, uzyskamy dane o każdym module oddzielnie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *