Zalety czujników ruchu

Zalety czujników ruchu

System bezpieczeństwa domu powinien przypominać cebulę. Im więcej warstw, tym lepiej. Technologia warstwowa utrudnia intruzom dotarcie do centralnych punktów budynku. Każda dodatkowa warstwa zabezpieczeń stanowi swego rodzaju barierę. Czujniki ruchu, zwane również detektorami lub wykrywaczami ruchu, są doskonałym i podstawowym poziomem całego systemu bezpieczeństwa. Pomagają chronić nasz dom. Sprawiają również, ze staje się one bezpieczniejszy i przyjazny dla użytkowników.

Rodzaje czujników ruchu
Zanim przejdziemy do zalet detektorów ruchu, omówmy podstawowe ich typy. Aktywne detektory podczerwieni emitują stały sygnał elektryczny, wykorzystując promienie światła podczerwonego (ciepła), które łączą się z detektorem światła. Jeśli wiązka podczerwieni zostanie przerwana, nasz czujnik wyemituje alarm. Najczęściej w postaci głośnego sygnału ostrzegawczego.
Pasywny czujnik podczerwieni biernie czeka na zdarzenie zachodzące w podczerwieni. Gdy źródło ciepła np. człowiek przechodzi obok, czujnik wykrywa natychmiast jego obecność i generuje alarm. Tego rodzaju czujniki stosowane są najczęściej w domowych systemach bezpieczeństwa.

Aktywne czujniki ultradźwiękowe wykorzystują z kolei fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Nie usłyszymy ich wprawdzie, ale doskonale spełnią one swoją rolę. Takie fale działają jak bumerang. Są wysyłane, a następnie wracają do czujnika, zgłaszając wszelkie podejrzane przerwy w emisji. Innymi słowy, jeśli na ścieżce ultradźwiękowej pojawi się obiekt blokujący fale czujnik, to zasygnalizuje.

Pasywne detektory ultradźwiękowe zamiast aktywnie wysyłać fale dźwiękowe, czekają biernie na wydarzenie dźwiękowe, takie jak zatrzaskujące się okna czy drzwi. Fale dźwiękowe emitowane przez takie zdarzenie uruchamiają pasywny detektor ultradźwiękowy.
Czujniki ruchu są obecnie niezwykle proste w obsłudze. Większość z nich posiada czytelne, intuicyjne panele i wyświetlacze, dzięki którym nawet początkujący użytkownik z łatwości może sterować urządzeniem i np. wyłączyć czujnik na chwilę w nocy idąc po szklankę wody do kuchni. Dzięki temu nie urządzimy przypadkowo alarmu i pobudki wszystkim domownikom w środku nocy.

Zalety czujników ruchu
Czujniki ruchu są niezbędną bronią w arsenale systemu bezpieczeństwa domu. Najważniejszym celem czujnika ruchu, a zarazem jego największą zaletą jest zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia przed włamywaczami. Jeśli nasz system alarmowy zostanie w jakiś sposób naruszony czujniki ruchu wykryją intruza i uruchomią alarm. Niektóre z nich są nawet połączone z systemem powiadamiania odpowiednich służb ratowniczych.

Doskonałym rozwiązaniem jest także połączenie czujników ruchu systemem oświetlenia domu i ogrodu. Pojawienie się w ich pobliżu czujnika jednego z domowników czy gości powoduje automatyczne włączenie oświetlenia. Tego rodzaju instalacje sprawdzają się dobrze w pomieszczeniach, w których nie przebywamy na stałe, albo bardzo często przez nie przechodzimy np. korytarzach. Czujniki ruchu warto zainstalować również przy bramie i drzwiach wejściowych. Wówczas powrót do domu w godzinach wieczornych czy nocnych będzie bezpieczniejszy, a i nasi goście poczują się pewniej, jeśli przywita ich rozświetlona posesja.

To tylko jedne z wielu możliwości wykorzystania czujników ruchu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z innymi systemami automatyki domowej np. systemem wentylacji czy klimatyzacji.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *