Jakie problemy mogą pojawić się w inteligentnych domach?

Jakie problemy mogą pojawić się w inteligentnych domach?

Inteligentne domy już dawno przestały być pieśnią przyszłości. We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się inteligentne systemy, które mają wiele zalet. Przede wszystkim upraszczają codzienne życie domowników. Sprawiają, że dom staje się bardziej bezpieczny, funkcjonalny, a jego eksploatacja związana jest z mniejszymi kosztami. Oczywiście, jak każde rozwiązanie, systemy inteligentnych budynków mają również swoje minusy. Do podstawowych należą problemy z odpowiednim zintegrowaniem poszczególnych elementów systemu.

System ma działać, jako całość
Poszczególne elementy systemu, takie jak automatyczne oświetlenie, ogrzewanie czy wentylacja mogą samodzielnie działać bez zarzutu. Jednak muszą ze sobą również współpracować, aby cała idea inteligentnego domu miała sens. Nie wystarczy wspólny panel sterowania. Poszczególne urządzenia, instalacje i podsystemy powinny ze sobą współdziałać. Dla przykładu, jeśli w budynku montujemy system automatycznego opuszczania rolet to w oczywisty sposób powinien być on powiązany z systemem oświetlenia. Można, rzecz jasna zamontować kilka niezależnych podsystemów, które razem funkcjonują zupełnie sprawnie, ale koszty takiej instalacji bywają naprawdę wysokie.

Nic nie zrobi się samo
Inteligentne domy reklamowane są, jako domy przyszłości, które wiele czynności wykonują za domowników, opierając się na automatycznych systemach. Wiele osób traktuje tego typu obietnice bardzo dosłownie. Pamiętajmy, że aby coś działało automatycznie, należy to odpowiednio skonfigurować , wprowadzić właściwe parametry, dostosować niejako do własnych potrzeb. Ustalenie sposobu pracy poszczególnych podsystemów czy urządzeń to zadanie użytkownika. Modyfikacje w pracy systemu możemy wprowadzać z dwóch poziomów – centralki znajdującej się w domu oraz aplikacji na urządzenie mobilne. Ponieważ systemy automatyki budynkowej są coraz bardziej złożone, ich obsługa wymaga pewnej wiedzy. Użytkownik musi nauczyć się sposobu obsługi systemu. Przede wszystkim zaś, powinien zrozumieć, w jaki sposób dany system działa. Niektórym przychodzi to z łatwością. Inni, którzy są na bakier z nowoczesnymi technologiami, mogą mieć pewne problemy. Podsumowując, nie wystarczy mieć inteligentny dom, trzeba jeszcze umieć go użytkować. Przed zakupem konkretnego systemu warto przejść szkolenie dotyczące jego obsługi. Niektórzy dostawcy tego typu rozwiązań oferują możliwość szkoleń i służą radą oraz pomocą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i problemów. Na takie oferty zwróćmy szczególną uwagę.

Wygoda kosztuje
Nowoczesne systemy obsługi domów to ogromne udogodnienie dla właściciela budynku i jego mieszkańców. Jednak złożone i rozbudowane systemy automatyki budynkowej kosztują niemałe pieniądze. Czasami warto zastanowić się, czy najdroższy i bardzo skomplikowany system jest nam rzeczywiście potrzebny. Być może lepiej wybrać kilka podysytemów, które rzeczywiście będziemy wykorzystywać, niż silić się na stworzenie „kosmicznego” domu, generując przy tym ogromne koszty. Przed wyborem określonego systemu warto skontaktować się z fachowcami w tej dziedzinie, mając świadomość, że reklamy inteligentnych budynków opisują niektóre z funkcji i możliwości automatyki nieco na wyrost. Automatyka budynkowa to cały szereg ciekawych rozwiązań. Korzystajmy z nich jednak rozsądnie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *